מחקר ופיתוח
מוצר מזון

מחקר ופיתוח – R&D


צמד המילים הכי חזק בתחום מוצר מזון, המתאר את התהליך הגיית המוצר, הרעיון והוצאתו לפועל.

לרוב, מחקר, מיושם בחברות המפתחות חומרי גלם, במעבדות הפיתוח או בסטארטאפ המשלב חדשנות המצריכה הבנה כימית-פיזיקלית ומחייבת שלב של חקר.
במפעלים ובתעשייה, העבודה השוטפת, לא מאפשרת לנו להעמיק ולחקור כפי שהיינו רוצים ולשפר את הידיעות שלנו על המוצר או הטכנולוגיה איתה אנו עובדים.
רבים וטובים חקרו את מדעי המזון לפנינו, ללמוד מהם, יקצר את תהליכי הפיתוח ויעמיק את ההבנה בגורמים העיקריים בתהליך המשפיעים על תכונות המוצר.
מחקר מדעי אמיתי מצריך יכולת למצוא מאמרים רלוונטיים, יכולת קריאה והבנה וכמובן ניתוח הנושאים הרלוונטיים ותרגומם ליכולות מעשיות – אלו הן הרבה פעמים משימות בפיתוח.

הגישה המחקרית מגדירה מטרות ומטרות משנה עבור הפיתוח ואת שלבי ההתקדמות לאורך ולרוחב, עד לסוף שלבי פיתוח המוצר והלאה למוצרים הבאים.
הגישה המחקרית הביאה אותי מספר פעמים לידי כתיבת פטנט ! אשר כמובן נסמך על ידע מדעי רחב מאוד.
למרות שמחקר נשמע מאוד תאורטי, מחקר תהליכי למשל, של ציוד והשפעת הציוד על המוצר, יכול להיות מאוד מעשי ומאתגר כמו למשל פרוייקט שביצעתי בו פירוק והרכבה של מפסטר וחקר תחום הפסטור מתחילתו, על מנת לשנות ולאפיין את המערכת החדשה.
המחקר הגדיר מטרות והציע תובנות ואלו צריכות להיות מיושמות, יחד עם שיקולים נוספים, לכדי יצירת מוצר סופי.

הפיתוח הוא החלק היותר יישומי במחקר ופיתוח של מוצר מזון. תהליך אשר מתחיל בהגדרת המוצר ותכונותיו, ממשיך בניסיונות מעבדה או פיילוט לפיתוח אבטיפוס ומסתיים במוצר סופי בקווי הייצור.
פיתוח מוצר דורש ניסיון והכרות עם תכונות חומר הגלם, הציוד בתהליך, ספקים לחומרי גלם איכותיים, דרישות איכות, מגבלות תקציב ועוד.
בפיתוח מוצר ישנה חשיבות רבה לחשיבה יצירתית על מנת לעמוד באתגרי הפיתוח, ירידה לפרטים ותשומת לב גם לאי-הצלחות.
לא פחות חשוב לזכור שפיתוח מוצר חייב להיעשות לפי התקנים במדינת היעד כגון כמות מקסימלית מותרת מרכיבים מסוימים, שם המוצר, בדיקות מחייבות ועוד.
פיתוח המוצר ייבחן ביכולתו לעמוד בטרנדים השונים: ללא גלוטן, מופחת סוכר, מקורות חלבון אלטרנטיביים מהצומח, תווית מוצר נקייה – Clean Label וכל זאת מבלי לפגוע בטעם ובמרקם.

פעילותי בתחום